Zaczęło się od znalezionej paczki fotografii z lat 60-tych XX wieku, które były podstawą dla plakatów promujących BHP. Podjęta została decyzja, by wrócić do starych praktyk. Pomysł zrodził się w głowie Marka Różyckiego – redaktora kwartalnika Towary Niebezpieczne, a na co dzień doradcy ds BHP, PPOŻ i w zakresie towarów niebezpiecznych.
Postanowiliśmy zabezpieczyć dziedzictwo związane z wszelkimi technikami bezpieczeństwa. Przez dziesiątki lat ta dziedzina życia zmieniała się w niezwykle szybkim tempie i wytworzyła ogromną ilość artefaktów, ale nikt nie zabiegał o ich zebranie i ocalenie. Chcemy owo dziedzictwo zaprezentować w nieco innej formie niż zwykłe muzea. Naszą główną platformą prezentacji zbiorów ma być Internet.
W związku z tym Interaktywne Muzeum Technik Bezpieczeństwa, Transportu, Ochrony i Higieny Pracy zwraca się z prośbą do wszelkich instytucji, firm i osób prywatnych posiadających dokumentacje, dokumenty kartograficzne, materiały szkoleniowe, książki, katalogi, opracowania naukowe, zdjęcia, plakaty, znaki, tablice, odznaki itp. dotyczące interesujących nas dziedzin:
- Bezpieczeństwa ruchu drogowego
- Bezpieczeństwa transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego
- Bezpieczeństwa i higieny pracy
- Bezpieczeństwa przeciwpożarowego
- Obrony cywilnej
Chcemy poprzez działalność naszego muzeum zabezpieczyć, skatalogować, opisać i udostępnić zainteresowanym wszelkie materiały dotyczące technik bezpieczeństwa. Prosimy zatem o możliwość dostępu do nich lub przekazania ich do naszego muzeum.