Spacer industrialny – Kopalnie w Psarach

Spacer industrialny po Psarach już za nami. Odbył się on w sobotę 30 marca 2019 r. Bardzo licznych uczestników wycieczki szlakiem psarskiego górnictwa oprowadzał Piotr Matan z naszego muzeum. Pogoda dopisała- wybrana trasa też przypadła do gustu uczestnikom w różnym wieku. Spacer został zorganizowany przez Stowarzyszenie za Piecemwspólnie z partnerami: Stowarzyszeniem”Nasze Psary”Miejską Biblioteką Publiczna w Chrzanowie, Interaktywnym Muzeum Technik Bezpieczeństwa i Transportu, Ochrony i Higieny Pracy oraz Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich.

Piotr oprowadził nas śladami psarskich kopalń i górników od czasów wczesnego średniowiecza po czasy nieomal współczesne w atrakcyjnej formie przekazując wiadomości o naszym górniczym dziedzictwie. Z racji tego że przyroda zawłaszczyła tereny dawnego psarskiego wydobycia zarówno srebra, ołowiu czy galeny spacer industrialny odbył się w miłym otoczeniu pól i lasów naszego sołectwa. Podczas wycieczki można było zapoznać się z starymi psarskimi mapami górniczymi z XIX wieku które Stowarzyszenie Nasze Psary przekazało do Muzeum w Chrzanowie oraz nielicznymi pamiątkami materialnymi po psarskim górnictwie. Dla najmłodszych niewątpliwą atrakcją były skamieliny organizmów sprzed ponad 200 milionów lat które w Psarach można znaleźć na terenie dawnej rafy koralowej na Skotnicy. Dzieciaki mogły min. obejrzeć skamieniały ząb wymarłej jaszczurki morskiej mozazaura która mierzyła ponad 17 metrów długości. Spacer bardzo się udał więc nie będzie to na pewno jedyna taka wędrówka po naszym sołectwie. Na następne już zapraszamy!